Jak by bylo s minimálním státem

Na webu Cena státu jsem si naklikal vlastní virtuální stát, který by nabízel pouze služby, kvůli kterým vůbec kdysi začaly státy vznikat: obrana navenek, soudy, policie a nějaký ten parlament + prezident.

Takový stát by byl relativně levný: v našich podmínkách by jej uživila měsíční daň z hlavy ve výši tisíc korun. I její výběr by jistě mohl být velmi efektivní.

Počítejme dál. Pokud bych se vžil do role průměrného občana (zde skutečně jen kvůli výpočtům), vydělám si v současnosti zhruba 23.500 Kč hrubého měsíčně. To pro mě znamená 18.259 Kč čistého, pro zaměstnavatele nicméně celkové mzdové náklady ve výši 31.490 Kč.

Při existenci jediné tisícovkové daně z hlavy bych mohl dostat 30.490 Kč na ruku. Na druhou stranu by bylo výhradně na mně, jak se pojistím zdravotně a důchodově.

Celkové roční náklady na zdravotnictví jsou u nás zhruba 200 miliard. Na osobu a měsíc to vychází necelých 1700 Kč. Pro zajímavost – porovnejte s aktuální výší své zdravotní daně. Navíc by takové zdravotnictví nemuselo tolik plýtvat; náklady na transformaci ovšem nebudou nulové, takže obojí zanedbám. Zbývá mi 28.790 Kč.

Kolik by asi stálo soukromé sociální pojištění (tj. na důchod, pro případ nemoci či nezaměstnanosti)? Z platu mi zatím do současné čisté mzdy zbývá 10.531 Kč. A to je solidní rezerva, což? Jsem si dokonce jist, že by mi zbylo mnohem víc peněz než nyní. Ba asi by mi zbylo i na nějakou tu charitu…

A to není všechno: DPH neexistuje, všechno zboží tedy nakupuji zhruba o 20 % levněji (potraviny o 10 %).

Neexistuje spotřební daň z pohonných hmot, což významně zlevňuje přepravu čehokoliv, na druhou stranu je třeba zaplatit za používání soukromých silnic a další infrastruktury. Na tom však nelze nevydělat.

Obecně: to co je užitečné, po tom bude přirozeně poptávka a někdo to bude jistě nabízet. To co užitečné není, holt nebude (namátkou mě napadá třeba veřejnoprávní televize, různé agentury pro sociální začleňování a další tunely na naše peníze).

Většinu těch úvah dá i prostý selský rozum: aby mohl stát něco dát, musí to nejprve vzít a musí vzít o něco víc. Pokud nám tedy jen díky státu má něco přibýt, nutně někomu jinému ubyde. Neboli – platí za nás někdo jiný. Což se samozřejmě v praxi příliš neděje, neboť kdo by se nechal okrádat, že? Zvlášť, když člověk vidí, jak s těmi penězi pak stát nakládá…

Obyčejný člověk sice věří, že platí někdo jiný, ale ve skutečnosti víceméně platí sám. Ale všeobjímající stát požaduje, protože jinak by přece musel platit sám :-)

Jak vidět, minimalizací státu bychom získali nejlepší možnou podporu zaměstnanosti, stavebnictví, rozvoje cestovního ruchu, služeb apod.

Neplatili bychom za to žádnou vysokou cenu, neboť služby, které má stát opravdu zajišťovat, by zůstaly zachovány. Zaplakali by pouze politikové – dojiči socialismu a zpočátku samozřejmě i úřednictvo (než by si našlo novou – a lepší – práci; na druhou stranu práci, jejíž výkon by někdo měřil).

A samozřejmě by se to nelíbilo ani různým nepřizpůsobivým a dalším nátlakovým skupinám. Museli by totiž převzít za své životy zodpovědnost…

4 komentáře

Karel K.

js-i, díky za vynikající zamyšlení. Pěkně jsem se při něm zasnil a říkal si, jak by bylo pěkné, kdyby se někdy povedlo, aby alespoň polovina lidí-voličů dokázala takto přemýšlet.

Já si tu snad založím autonomní oblast a zvolím Vás ministerským předsedou :)

Hans

Ta idea je samozřejmě nerealizovatelná – zejména proto, že lidé si silný stát přejí. No a i kdyby už si ho nepřáli, tak přechod ze současného systému by asi nebyl realizovatelný. Což je škoda.

Ale na zasnění je to pěkné. Chtěl jsem hlavně ilustrovat, jak velkou má nad námi stát moc (finanční, ale i jinou).

A také jak moc hodnot vlastně vytváříme a co všechno z toho dokážeme utáhnout, aniž by to bylo na první pohled vidět.

Tweets that mention Jak by bylo s minimálním státem | Hansuv.net -- Topsy.com

[…] This post was mentioned on Twitter by Krystof Vecerek and Krystof Vecerek, Karel Kilián. Karel Kilián said: Krásná vize! Kdy tohle pochopí alespoň polovina voličů? Hanse na Hrad!!! Jak by bylo s minimálním státem http://goo.gl/7kbzW […]

Lafi

Když už to nejde realizovat v Čechách, co se poohlédnout jinde po světě, kde by se to takovému ideálu alespoň blížilo. Napadá mě třeba takové Lichtenštejnsko. To není z mojí hlavy, přivedl mě na to člověk s přezdívkou Drugstar v jeho článku:

http://myego.cz/item/kam-emigrovat

Reagovat