Inflace podle ČD: 42,86 %

I letos budou České dráhy upravovat ceny svých „služeb“.

Když jsem tu před rokem předpovídal, že kilometrické bance zbývá poslední rok, málem jsem se trefil. Od změny jízdního řádu bude totiž stát rovné dvě tisícovky. Jelikož jsem ji ještě před rokem kupoval za 1.400, jedná se o meziročn docela nasmál.í zdražení o pěkných 42,86 %.

Klasické drážní výmluvy na inflaci a růst cen pohonných hmot vypadají tak v tomto kontextu docela komicky. Mohli to říct na rovinu: Vadí nám, že značná část zákazníků jezdí se slevou, aniž bychom měli k dispozici jejich osobní údaje a mohli sledovat, kdy a kam jezdí. Naše průvodčí zase sere, že musí ve vlaku vyplňovat nějaké banky. A tak si, zákazníci, trhněte nohou a pojďte nám vyplnit žádosti o in-kartu nebo si jezděte jinak, budeme mít míň práce a budeme rádi.

V něčem jsem se přece jen netrefil: k úplnému zrušení kilometrické banky dojde až v průběhu následujícího roku. Bude řečeno, že je nevyužívána (což bude po drastickém zdražení velké překvapení) a už se nevyplatí tuto nabídku dále udržovat.

Osobně se drahám docela divím. Kdybych byl šéfem přepravní společnosti, tak by pro mě nabízení předplaceného jízdného bylo zajímavou věcí a zákazníky, kteří jsou ochotni zaplatit si tisíce kilometrů předem, bych si docela hýčkal. Aha, já už bych zase zapomněl, že ČD nejsou standardní firmou, kterou živí zákazníci; ti jsou pro ně spíš otravným odpadem…

Vyplňovat žádost o in-kartu (podobnou žádosti o vízum do USA) nehodlám, koneckonců služeb ČD budu teď využívat méně než kdy jindy. Výpadek na straně příjmů budou dráhy stejně kompenzovat z mých daní, budu se tedy asi věnovat vymýšlení způsobů, jak jich platit co nejméně.

Reagovat