Výsledek ankety hovoří sám. Divím se ale, že pro tu kravinu nejsou jen obligátní dvě třetiny populace, ale ještě víc.
Úplně to vidím. Najmou se noví úředníci, kteří budou pro ty mraky dopravních přestupků zjišťovat, jak majetný je pachatel a podle nějaké tabulky počítat výši pokuty. Jistě se na to zavede nějaké nové lejstro. Zvýšený příjem z pokut boháčů tu šaškárnu určitě aspoň z poloviny zaplatí.
A budou v tom i jiné možnosti: k detekovanému boháči se úředník spiklenecky nakloní a prohodí něco ve smyslu, že by ten vyšší příjem šel pro účely přestupkového řízení jistě zatajit, nebudete mít sice slevu zadarmo, ale vyplatí se to nám oběma…
Bojujte pak proti státnímu plýtvání a korupci, když si to vlastně 80 % lidí nepřeje…
Ach jo.
Pokuta by patrně preventivní charakter mít měla (o výchově bych mluvil nerad – nejsem si jist, zda by zrovna stát měl občany nějak vychovávat).
V praxi to (u nás a nyní) ovšem neplatí. Taktika policie je prostá: vybrat co nejvíce peněz (trestat chování, které je těsně za hranou zákona, ale nikoliv reálně nebezpečné; číhat za keřem, který je těsně před koncem uměle prodloužené obce apod.).
Proto u nás mají pokuty charakter spíše zmiňované daně.
Navíc, cena čehokoliv na trhu se neodvíjí od toho, aby na každého působila stejně. Student si Ferrari může koupit za stejnou cenu jako zámožný podnikatel. Cenu nikdo nestanovuje tak, aby si studenti i podnikatelé mohli koupit stejný počet Ferrari. Naštěstí :-)
Snahou a prací se takovýto podnikatel může stát i z libovolného studenta (jistě by bylo velmi nemravné v tom někomu nějak uměle bránit).
Fakt, že pak má na ono Ferrari, lze chápat jako přirozenou odměnu za tu snahu a práci. A to, že jej pak méně bolí i ty pokuty, je holt stejný princip.
V neposlední řadě by mi na „progresivních pokutách“ vadila v článku zmiňovaná byrokracie navíc a nové korupční možnosti. Samozřejmě, lze doufat, že by to stát dělal nějak efektivně, ale ještě jsem ho nic takto dělat neviděl :-(
Už i Matějka: http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/c/153322/Vyssi-pokuty-pro-bohate-jsou-poprenim-principu-rovnosti-pred-pravem.html
Tohle je asi nejpřesnější vyjádření z Matějkova článku, proč říci NE pokutám pro bohaté a chudé:
„Co když někoho napadne, že když národ tleská, navrhne to i v jiných oblastech? Rušíte noční klid, ale bydlíte ve vybydleném bytě, který Vám nepatří? Pokuta 500,- Kč. Rušíte noční klid, ale bydlíte ve svém a ještě jste udělali tu chybu, že berete hodně na výplatě, přiznáváte daně a byt nebo dům máte napsaný na sebe na katastru? Pokuta 50.000,- Kč.“
Jenže srovnávat cenu a pokutu je jako srovnávat jablka s hruškami. Pokuta není vyjádřená „cena“ přestupku. Pokuta má mít právě ten preventivní charakter a IMHO to je hlavní smysl pokuty. Působit jako varování, aby člověka odradila od nežádoucího chování.Samozřejmě s tou byrokracií to je věc druhá.
Jinak s tím často nesmyslným vybíráním pokut souhlasím. A je docela dost možné, že takovéto pokutování mohlo navíc způsobit, že by se policie zaměřovala především na drahá auta, protože by bylo pravděpodobné, že pak vytřískají na pokutách víc :-) To je pak otázka spíš, proč jsou motivováni takto pracovat a zda je počet pokut a celkově vybraná částka na pokutách tak důležitá.
Nakonec si dovolím odkázat na článek, který jsem k tomuto tématu sepsal http://jimmyhayek.cz/bohati-ridici-by-meli-platit-vyssi-pokuty/ :-)
No, jak se to vezme.
Má-li mít pokuta preventivní a východný charakter, pak se mi ani trochu nelíbí, že se nás jal vychovávat někdo, jehož morální kredit je zpravidla ještě značně menší než toho, koho chce vychovávat.
Určoval-li by cenu pokuty trh, pak by to byla vlastně cena za náhradu škody + nějaké bolestné. Zcela rozdílné oproti cenám za zboží / služby to tedy není, princip je stejný.
Pokud mi někdo svým nebezpečným chováním zničí auto, je způsobená škoda nezávislá na jeho majetkových poměrech.
Ale co teď s tím, když při většině aktivit pokutovaných současnou policií žádná škoda nevzniká :-)
Jimmy Hayek
O progresivní pokutě není vůbec řeč. Je řeč o rovné pokutě, v tom relativním smyslu, stejně jako je například současná „rovná“ daň relativní. Pokuta má mít výchovný, nebo ještě lépe preventivní charakter. Pokud dostane majetný člověk pokutu, která pro něj představuje pakatel a není pro něj tedy dostatečně výchovná nebo neplní svůj preventivní účel, tak pak postrádá smyslu.
P.S. Nejsem levičák ani závistivá socka, jak by se mohlo zdát :-) Jsem v podstatě pravicový liberál. Pokud někdo jezdí podle předpisů, žádnou pokutu platit nemusí…
31. 8. 2010 1:18, Reagovat