Dvě nabídky

Představme si, že bych pro vás měl dvě nabídky.

První je jednoduchá: nechám vám vašich 1000 korun a dělejte si s nimi, co chcete.

A druhá – dáte mi vašich 1000 korun a já vám dovezu věci třeba za 1250, přičemž:

  • sám vyberu, jaké věci to budou (takže občas vyberu něco, co vám k ničemu nebude a dokonce se o to pak budete muset draze starat)
  • doma si budete muset vystavit velkou ceduli, že ty věci jsem vám koupil já
  • semtam k vám přijdu na návštěvu a něco se mi u vás nebude líbit, takže slíbené věci dostanete později nebo vůbec (případně budete muset vracet věci, které už jsem vám „dal“ dřív)
  • budete tušit / vědět, že těch 250 Kč navíc pochází od chudáků / bláznů, kteří akceptovali mou nabídku v podobě věcí v hodnotě 750 Kč za svou tisícovku (někteří ještě podstatně méně, i já musím přece z něčeho žít!)

Co si vyberete? A proč (to platí zejména pro ty, kteří by si vybrali možnost druhou)?

PS: Dle libosti odkazujte na tento text, kdykoliv vám bude někdo tvrdit, jak je fajn být v EU a „čerpat víc než odvádět“, byť za cenu „drobných“ buzerací apod.

10 komentářů

Lafi

Taky mi to připomíná systém daňových odpisů :-)

Glosator

Systém financování ve státní sféře sice neznamená, že za 1000 Kč dostanete 1250, ale jinak trpí podobnými nedostatky. Tak tomu bylo samozřejmě i za komunismu, vlastně se to od současného stavu lišilo tím, že tehdy to tak bylo všude.

Karel IV

Zapoměl jste důležité:

o mou tisícovku se budete starat, okolo „nákupů“ ztratíte spoustu času a čas jsou peníze. A tak už mám vlastně jenom sedum stovek :-).

Vít Jedlička

Dobrý den, s dovolením přebírám na náš web.

evropskej komanc

Kdybste chtel byt korektní, napisete spravny pomer, ktery v pripade CR cini 1000:1811

Hans

Ano, což zcela mění situaci. Hurá!

evropskej komanc

Podkud to nehraje zadnou roli, tak to tedy prepiste tak aby to bylo spravne

Hans

Viz první věta, článek je představa / ilustrace / příklad / připodobnění, které z principu není správné nebo nesprávné :)

(Ačkoliv samozřejmě chápu, že jsou lidé, kteří by za 250 Kč pochybného zisku ze sebe blbce nedělali a za 811 nebo kolik už ano.)

PS: Když už mě tak úkolujete, tak mi příležitostně můžete vysvětlit, proč a z jakých důvodů osobně preferujete nabídku č. 2.

Marek

takze nejakej jinej chudak ze svych 1000,- uvidi jen 198,- minus naklady.

Reagovat