DPMB vs. ekonomická krize

Dopravní podnik města Brna se ústy své tiskové mluvčí nechal slyšet, kterak mohutně jej zasáhla ekonomická krize.

Moc tomu nerozumím. Cena většiny vstupů DPMB (pracovní síla, nafta, elektřina) za poslední rok klesla, nebo alespoň nerostla. Cestujících je ne-li více, tak přinejmenším pořád stejně. V dubnu jim soudruh Ondatra schválil navýšení jízdného, byť jen o slabých 40 procent.

No nevím, já mít takovou firmu, tak si chrochtám blahem, krize nekrize.

DPMB ne, je na tom špatně a chce šetřit, například redukcí spojů. Spíš si tedy říkám, jestli ho místo krize ekonomické nezasáhla typická a všudypřítomná krize podniků financovaných veřejnými rozpočty. Vsadím se, že i kdyby jízdenka stála stovku a stát / město / kraj by další dvě doplácel, tak DPMB bude mít kriticky málo peněz. Je to něco jako ČD nebo libovolný úřad.

Ekonomický přínos by mohlo mít i používání moderních technologií, ale máme teprve konec roku 2009, a tak musíme na SMS jízdenky zapomenout a spoléhat se nadále na vysoce funkční prodej těch papírových, jako za krále Klacka.

Praze (a dalším městům) se sice SMS jízdenky velmi vyplatily, ale zrovna pro Brno by zřejmě operátoři nabídli výrazně horší podmínky, tudíž by se to naopak velmi nevyplatilo. Zvláštní? Říká to náměstek primátora…

Prý se možná chystají i elektronické průkazky, ale já bych s takovými technickými převratnostmi nespěchal. Jak uvedl někdo v diskusi pod článkem, jako mírný pokrok bohatě stačí, že už se údaje na průkazky tisknou, a nevypisují ručně, jako ještě nedávno…

1 komentář

Lafi

Ono je všude něco, v Praze sice jsou sms jízdenky, ale platí jen pro metro, autobusy a tramvaje. Když chci jet ke kolegovi, tak nejlepší je to z metra na vlak, ale ouha, tam sms jízdenky neplatí, i když je to v pásmu PID. To potom musí člověk upalovat s hrstí drobných do automatu, ovšem průšvih je když má zrovna jen papírové oběživo.

Reagovat