Debata o kouření v hospodách

Viděl jsem zajímavou debatu o regulaci kouření.

Je možná trochu škoda, že proti socialistovi Šťastnému byl vybrán kuřák J. X. Doležal – debatu to může v očích některých lidí diskvalifikovat. Nějaký nekuřák (ne ovšem militantní, ten už tam jeden byl) by pro tento účel byl asi vhodnější. S Doležalovou argumentací jsem nicméně vesměs souhlasil (až na závěrečné brojení proti anonymním akciím; možná mohl své postoje ještě více vysvětlovat, i když to je asi marné).

Mohl ovšem využít i několika dalších nahrávek na smeč, které mu levicový politik dal. Proč by třeba nemohlo být kuřácké divadlo, kino nebo autobus? Bylo-li by tak deklarováno a získalo dostatek dobrovolných zákazníků – proč proboha ne? Proč důsledněji neodmítl Šťastného tezi o tom, že kuřácké restaurace odpírají svobodu svým hostům a zaměstnancům? To je jako tvrdit, že požadavek mého zaměstnavatele, abych chodil do práce, mi upírá svobodu. Vždyť jsem se s ním na tom sám dohodl!

Šťastnému se prý nechce hledat nekuřáckou hospodu. No, ještě že se mu aspoň chce hledat tu hospodu samotnou a tedy neprosazuje, aby ze zákona musela stát hospoda třeba každých 100 metrů.

Šťastný uznal, že zákoník práce je socialistický, ovšem i tak se s ním za chvíli oháněl, že jde přece zejména o ochranu zaměstnanců restaurací (byť je to pořád o něco méně blbý argument, než že lidé prostě musí chodit do kuřáckých restaurací a trpět tam).

Divím se, že mimo restaurací bez obsluhy nikoho nenapadlo prosté řešení, kdy by tyto restaurace přirozeně najímaly kuřáky coby obsluhu (jak je to – předpokládám – ve většině případů už dnes).

A vůbec, proč má vlastně stát chránit zdraví všech občanů? Co třeba jen těch, kteří o to sami stojí (a taky se na to sami složí)?

Bědování Šťastného o tom, jak stát nemá nijak podchycené elektronické cigarety (je třeba definovat, zavést do systému, uzákonit, kontrolovat), stálo taky za to. To je prostě ouřada tělem a duší. Proč není v ČSSD nebo dejme tomu TOP09? Také mě docela udivilo rčení „stát se rozhodl legalizovat“. Já myslím, že stát může leda tak něco kriminalizovat. Nebo snad všechno lidské konání je nelegální do doby, než ho posvětí stát? Ach jo. 

Předpokládám, že až tu debatu uvidí Nečas, že Borise z „pravicové“ ODS vyhodí. Nebo se pletu?

3 komentáře

v6ak

S anonymními akciemi mě J.X.D. nepříjemně překvapil. Jako bychom nevěděli, kdo to odhlasoval…

„Šťastnému se prý nechce hledat kuřáckou hospodu.“

Nemělo to být spíš NEkuřáckou?

„Předpokládám, že až tu debatu uvidí Nečas, že Borise z „pravicové“ ODS vyhodí. „

Obávám se, že to je největší omyl tohoto článku. Ale kéž by se tak stalo.

Hans

Jo, mělo, opravil jsem to.

Jistěže se tak nestane :)

Hans

Tak už je to tu! Ale asi z jiného důvodu :/

http://www.novinky.cz/domaci/303006-poslanec-stastny-chteji-me-vyloucit-z-ods.html

Reagovat