Chudák Rath

Nemám Ratha rád a nikdy jsem ho rád neměl. Už když jsem ho někdy v půlce devadesátých let viděl prvně coby odboráře, působil na mě velmi slizce a proradně, což se postupně mělo ještě zhoršovat.

Určitým zadostiučiněním pro mne kdysi byl známý výchovný záhlavec, který výchově sice moc nepomohl, ale bylo pěkné vidět Ratha odcházet plačky z pódia (než mu kdosi, zřejmě ochranka, pošeptal, ať se vrátí a zkusí to Mackovi oplatit).

V současnosti jsem jej považoval za jednoho z největšch korupčníků u nás a asi vůbec nejodpornější a nejpodlejší zjev na naší politické scéně. Obvykle nepřeju nikomu nic zlého, ale asi 2 dny po jeho zadržení jsem si fakt užil. Nicméně, vazbu (tak jak podle všeho u nás vypadá) nepřeju ani Rathovi.

Vyrojila se samozřejmě spousta dohadů, proč zrovna Rath. Podle mě nemají úvahy ve stylu „když už ne všechny, tak nikoho“ žádné opodstatnění a smysl. Doufejme, že případ bude do detailů vyšetřen a že mu prokážou o dost víc než nějakých hloupých 7 mega v krabici (já vím, zase jsem asi naivní).

A jak bych trestal korupci já? Inu, když už bychom museli mít systém, kdy jsou lidem násilím brány nějaké peníze, aby pak různí Rathové rozhodovali, za co budou utraceny, pak bych za prokázané zneužití těchto peněz postupoval asi takto: samozřejmě jejich vrácení + dejme tomu 30 % navíc jako pokutu a doživotní zákaz jakékoliv činnosti související jen trochu s veřejnými rozpočty.

Věznění podle mě příliš nedává smysl (což si ostatně myslím o naprosté většině trestů odnětí svobody u nás). Ostatně, dokážete si někdo představit větší ostudu, než kterou si Rath veřejně ušil? Já vím, že má hroší kůži, ale kdo z vás by s ním ještě kdy chtěl na  čemkoliv spolupracovat? Zase jen ti, kdo přerozdělují ty cizí peníze… 

6 komentářů

Real

I kdyz nebude oficialne pusobit v jakekoliv cinnosti souvisejici s verejnymi rozpocty, kontakty a zdroje k informacim mu zustanou a dal bude moci tahat v pozadi za nitky. Lidi rychle zapominaji, za dva tri roky bude „cistej“ jakoby ho nikdy nenacapali :-)

Hans

To jo, lidi zapomínají. Když zapomněli i na to, jak horlivě chtěl Rath poplatky a spoluúčast ve zdravotnictví a věřili mu následně statečný boj za pravý opak… :)

Cepi

Ano lidé zapomínají, protože pan Zeman taky udělal spoustu píčovin a najednou je z něj ted prezident, to bych tam raději toho Swanziho, i když pořád jen spí .)

Lafi

Tuhle kauzu nesleduju dopodrobna, nicméně to na mě dělá silný dojem, jakoby se Rath dozvěděl co neměl, nebo někomu nesprávnému šlápnul na kuří oko a tak byl odstraněn. Mocní, co stojí za politiky se myslím už postarají aby byl uklizený.

Zajímavý názor na zločin a tres je třeba tady: http://www.mises.cz/clanky/zlocin-a-trest-ve-svobodne-spolecnosti-197.aspx

Hans

Nejspíš to tak bude, ale pokud mu bude prokázána korupce, je mi to docela jedno (byť by samozřejmě bylo o dost lepší, kdyby byla prokázána i dalším lidem; a vůbec ideální by bylo, kdyby k ní ani nebyly vytvářeny podmínky).

Ale pořád lepší jeden Rath než nikdo.

Lafi

Že by se hoši co spolu mluví rozhádali? :-) Určitě to bude dobrý precedenc. Myslím, že by to byl po sametovce první případ vysokého politika odsouzeného za korupci a tím pádem můžou přijít další. Taky mi ho není líto. Paradoxně, když jsem požadoval od našich politiků názor na těžbu uhlí v našem kraji, jeho úřad jako jediný odpověděl.

Reagovat