Stát by měl při řešení problému nezaměstnanosti zastávat aktivní roli a měl by se lidem o práci postarat. Myslí si to dvě třetiny české veřejnosti. Vyplynulo to z dubnového průzkumu STEM.
Tohle jsem se dnes dočetl na serveru Novinky.cz. Asi opravdu žijeme ve společnosti specificky uvažujících lidí (diplomaticky řečeno), kteří si i 17 let po pádu totality myslí, že se o ně má někdo starat, aby oni na nic nemuseli myslet a mohlo v klidu degenerovat to, co zpravidla nosíme v hlavě.A jako subjekt, který by se o lidi měl starat, je paradoxně vybrán stát. Proč zrovna on, to taky ani trochu nechápu. Kdysi dávno jsem byl asi měsíc nahlášen na úřadu práce. Myslíte, že mi stát nějakou našel? Ani náhodou. Naštěstí už jsem měl paralelně s touto anabází zajištěnou práci sám.
Před rokem a něco jsem se rozhodl najít si jinou práci. Obrátil jsem se na jakousi soukromou agenturu (jméno už si nepamatuji). Na pohovor do kvalitní společnosti jsem šel následujícího dne a přijat jsem byl další den poté. Služby agentury byly pro mě zdarma. Jak už to bývá, soukromý sektor dokáže nabídnout nesrovnatelně lepší služby než stát a to za zlomek ceny (kolik peněz jde z mých daní do úřadů práce, nechci raději ani vědět).
Proto nechápu ty zmíněné dvě třetiny svých spoluobčanů. Sami nebo s pomocí personální agentury si najdou práci mnohem efektivněji, tak proč proboha trvají na tom, aby se o ně staral nějaký stát?
To je jasné, stát je vždy nejhorší možný hospodář, ať se mu svěří cokoliv. Proto by bylo dobré mu toho svěřovat co nejméně, ideálně snad i nic :)
Ale jak je vidět, dvě třetiny lidí mají opačný názor. Co já vím, třeba mají i jiné zkušenosti s fungováním státu…
psimek jr.
Soukromý sektor má i lepší motivaci.. Než úředníci, kteří jsou ohodnoceni bez ohledu na to, jestli člověku práci najdou, či nikoliv.. :-)
11. 5. 2007 11:22, Reagovat