Výkon moci dříve a nyní

Dříve, chtěl-li někdo v podstatě neomezeně prosazovat svou vůli, dělal to následovně: vládnul neomezeně (totalitně) a moc si udržoval silou. Mohl bezstarostně porušovat zájmy ostatních (klidně většiny, dokud se nejednalo o většinu i vojensky).

Pak někdo přišel na to, že to jde i jinak – mnohem chytřeji a levněji. Lid jedná stádovitě a lze ho tedy přesvědčit, aby nebyl proti krokům vůdce, ba naopak – aby bezmezně věřil v to, že se jedná i o zájmy lidu samotného. V tento moment bylo možné předat moc papírově do rukou lidu, a říkat tomu demokracie a plácat se po zádech, jak jsme ušlechtilí.

V důležitých momentech lze využít toho, že lid obecně nerad přemýšlí a ke každému rozhodnutí mu předpřipravit nějaké pohádky, aby se rozhodl správně. Ideální je slíbit mu jídlo (nebo nějaké jiné jistoty), případně pohrozit, že ono rozhodnutí prostě nemá rozumnou alternativu.

Abychom si rozuměli, já to považuji primárně za problém prostého lidu, ne nějakých těch nahoře, co s námi manipulují a jsou na nás zlí.

Každopádně, při pohledu na lid, kterak slaví a raduje se ze ztráty části suverenity a dalších svobod (kterou si sám právě odhlasoval), se politikové musejí smát přímo ďábelsky…

Irský prostý lid slaví přijetí Lisabonské smlouvy

5 komentářů

psimek jr.

Historie se opakuje.. červenočapkáře vystřídají modročapkáři..

Hans

Ano, neúspěch někdejších červenočapkářů při budování Nové Evropy ujistil nynější modročapkáře, že právě oni jsou vskutku vyvolení ;-)

Lafi

Když se podívám na fotku pod článkem, nejde mi pod nos, že by to ti vesměs mladí Irové mysleli vážne. Vtírá se kacířská myšlenka na jeden tuzemský vtipný projekt na http://www.pronajem-davu.cz/ Třeba to v tam funguje doopravdy.

Hans

Hm, Evropské vlády bylo téměř dosaženo, teď socialistická pokroková mládež začne řešit něco ještě lepšího:

http://petrzilek.blog.idnes.cz/c/104715/Rodi-se-globalni-vlada.html

Hans

Co se týče jásajících mladých Irů, dovedu si podobnou věc představit i u nás: studenti filozofie, gender studies a další perspektivní kádři pro evropskou a státní správu by se sjednotili např. heslem „Klaus škodí již 25 let“ (nebo kolik) a šli by se demonstrativně zbavit nějakých těch svobod (jelikož je sami nepotřebují).

Reagovat

 
Svobodni.cz

Tagy

Odkazy